Dzieci

        Samoobrona jest często pierwszym powodem, dla którego rodzice zapisują dzieci na karate, a tak naprawdę dzieci zyskują najwięcej w innym aspekcie. Ta sztuka walki przede wszystkim jest katalizatorem dla ukształtowania u każdego pewności siebie, stanowczości, umiejętności dążenia do celu, spokoju i koncentracji.

       Już po kilku miesiącach rzetelnych treningów u dziecka widać zmianę. Poprawie ulega zachowanie w szkole i w domu, młody adept sztuki karate sumienniej wywiązuje się z codziennych obowiązków i czeka na kolejne zajęcia na sali ćwiczeń… Dzieci stają się chętne do współpracy i czują się pewniej. Nie wdają się w niepotrzebne konflikty czy bójki… Wybierają rozmowę, a nie walkę.

        STANOWCZOŚĆ I OPANOWANIE Najpierw młody karateka staje twarzą w twarz z przeciwnikiem. Nowi uczniowie ustawiają się w parach i jeden ćwiczy opanowanie, podczas gdy drugi trenuje tradycyjny okrzyk bojowy i z bezpiecznego dystansu markuje uderzenie w kierunku twarzy partnera. Większość początkujących jest wtedy spięta. Wzdragają się przy każdym okrzyku.

        W miarę jak mijają tygodnie, uczą się stać spokojnie w obliczu takiego „zagrożenia”. Jest to znane jako zachowanie spokoju podczas burzy. Sztuki walki są praktycznym kursem w treningu stanowczości. Niektórzy psychiatrzy zalecili nawet ich trening pacjentom, którym brakuje stanowczości.

        KONCENTRACJA I NAUKA Treningi karate mogą pomóc dzieciom uczyć się. „Oceny mojego syna uległy wspaniałej poprawie – mówi jedna z matek. – Steven miał trudności z czytaniem i myślę, że karate było czynnikiem pomagającym mu skoncentrować się w szkole”. Koncentracja jest niewątpliwie produktem ubocznym karate. „Tradycyjne kata jest lekcją samokontroli – powiada instruktor – kontrola fizyczna i psychiczna jest trudna ze względu na  intensywność wymaganego skupienia. Utrzymywanie niskiej pozycji, pamiętanie każdego skomplikowanego ruchu i wykonywanie go z siłą wymaga wysiłku”.

Zapraszamy na treningi najmłodszej grupy 4-9 lat w każdy Poniedziałek i Środę w godzinach: 17.00-18.00 sala gimnastyczna na pierwszym piętrze w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr2 im. Adama Mickiewicza w Głownie ul. Gen. Andersa 37 95-015 Głowno