Historia Klubu Nintai

Pierwsze półrocze 2017

02 Stycznia Sensei Łukasz Buhl po raz pierwszy pojawia się na sali w SP2 w Głownie. Początkowo ćwiczy samodzielnie dwa razy w tygodniu ale już po miesiącu obecności na sali pojawiają się pierwsi zainteresowani zajęciami Karate. Troje uczniów otrzymuje od Klubu darmowe Karate-Gi a Sensei Łukasz podejmuje decyzję że do końca roku szkolnego 2017 zajęcia są bezpłatne. W międzyczasie na sali pojawiają się kolejni adepci sztuki Karate a Sensei dopełnia procesu rejestracji Klubu pod nazwą,

Klub Karate Kyokushin Nintai

stając jednocześnie na jego czele w roli Prezesa stowarzyszenia.Na sali pojawiają się kolejne osoby, część z nich przychodzi już z doświadczeniem z innych stylów a część po raz pierwszy ma styczność z Karate. 24.Kwietnia 2017 r. Klub organizuje pierwszy Egzamin na stopnie uczniowskie Kyu W egzaminie bierze udział 9 osób, egzaminatorem jest zaprzyjaźniony Sensei Paweł Papoń 2 Dan, wszyscy zdają bez trudu i otrzymują wyższe stopnie.Do końca Czerwca 2017r. na zajęcia Karate uczęszcza już 14 osób, co jak na pierwsze pół roku działalności jest miłym zaskoczeniem. Sezon treningowy kończymy wspólnym piknikiem, a w trakcie wakacji występujemy w 3 pokazach na terenie Miasta i Gminy Głowno promując zajęcia Karate w naszym Klubie.

 

Pierwszy pełny sezon 2017 -2018
Wspólnie z Rodzicami Klub na początku sezonu zainwestował w sprzęt, wzbogaciliśmy się o tarcze, skakanki, hogo i akcesoria treningowe które urozmaicają zajęcia. Dzięki pokazom promującym zapisy na zajęcia Karate we Wrześniu 2017 r. przyszło niemal 20 nowych osób chcących poznać tajniki tej dyscypliny. Efektem zwiększonego zainteresowania zajęciami w Głownie była decyzja najpierw o wydłużeniu treningu dla starszych a następnie o rozdzieleniu na dwie grupy treningowe zajęć w SP 2. Przyszedł również czas aby podjąć wyzwanie pierwszego startu na zawodach, a dla trójki chętnych uruchomiliśmy dodatkowe zajęcia przygotowujące do startu. 15.Listopada Klub zorganizował 2 Egzamin na stopnie Kyu, egzaminatorem ponownie był Sensei Paweł. 18.Listopada Po raz pierwszy wzięliśmy udział w Turnieju Karate Kyokushin. Trójka naszych podopiecznych Julia Białek, Fabian Vogel i Aleksander Będor wzięli udział w konkurencji Kata na zawodach w Nowym Tomyślu.

15-17 Grudnia 2017 to 3 dni które zapadły nam w pamięć na długo, to pierwsze Zgrupowanie Szkoleniowe Klubu Nintai, ponad 30 uczestników, goście z zaprzyjaźnionego klubu ASW, wiele atrakcji i atmosfera trudna do opisania… Tak się tworzy Historię! W przerwie świąt Bożego Narodzenia Sensei Łukasz dokupił na wyposażenie Klubu worek Bokserski który na pierwszych zajęciach otrzymał wdzięczne imię Janusz.
24.Lutego 10 osobowa kadra wzięła udział w Otwartych Mistrzostwa Opolszczyzny zorganizowanych przez Akademię Sztuk Walki Tarnów Opolski Zdzieszowice (dawnym Klubie Sensei Łukasza). Dzięki dobrej postawie odnieśliśmy pierwszy sukces Julia Białek wywalczyła pierwszy (brązowy) medal w konkurencji Kumite dla naszego Klubu.
W dniach 16-18 Marca zorganizowaliśmy 2 Zgrupowanie Szkoleniowe na którym gościł Sensei Mateusz Golomb (przyjaciel Sensei Łukasza jeszcze z ASW) praca szkoleniowa wykonywana od roku połączona z zaangażowaniem przyniosła efekty. Tydzień po zgrupowaniu na Turnieju o Puchar Burmistrza Józefowa nasz podopieczny Aleksander Będor ( pierwszy ćwiczący w naszym klubie) po bardzo dobrych walkach z zawodnikami z Rosji i Litwy wywalczył pierwsze miejsce! Jak dotąd jest to największe indywidualne osiągnięcie zawodnika z naszego Klubu.
Do końca sezonu nasi podopieczni zdobywają łącznie 12 Medali reprezentując Klub na zawodach różnej rangi. Bardzo udany pierwszy pełny sezon kończymy niezwykle ważnymi wydarzeniami, pierwsze to 3 Zgrupowanie Szkoleniowe w trakcie którego organizujemy pierwszy Klubowy Turniej Kata Nintai Warriors CUP. Warto wspomnieć że podczas zgrupowania gościmy Sensei Krzyśka z Wieliczki który pełnił rolę sędziego głównego naszego turnieju. Drugie wydarzenie to uroczyste zakończenie sezonu które odbyło się na działce pod Strykowem, w zakończeniu brali udział nie tylko nasi podopieczni ale też rodzice i całe rodziny, chętnie uczestnicząc w grach i zabawach. Gościnnie bierzemy udział w III ASW Fight Camp na którym instruktorkami są Agata Winiarska – dwukrotna mistrzyni świata i Anna Bojda – Mistrzyni Polski.
Wakacje to czas na pokazy i obóz letni w którym uczestniczyli również nasi Senpai ( 4 osoby pojechały na pierwszy dla nas obóz letni który był 18 Obozem ASW)

Sezon 2018-2019
Bardzo dobrze rozpoczęliśmy drugi sezon treningów, na pierwsze zajęcia we wrześniu przyszło tyle osób że trzeba było zwiększyć ilość godzin treningów dzieląc chętnych na dwie grupy, a w październiku (po wielu tygodniach starań) otrzymaliśmy od Szkoły Podstawowej nr 2 możliwość ćwiczenia na płycie głównej Hali Sportowej co znacznie ułatwiło organizację zajęć w większej grupie i umożliwiło zwiększenie zakresu stosowanych ćwiczeń. Ciągły przyrost chętnych spowodował że liczba ćwiczących w najlepszym okresie sezonu wynosiła 70 osób! Od tego momentu zajęcia w klubie odbywają się w 3 grupach aż 4 razy w tygodniu!

Z początkiem roku dzięki staraniom Sensei Łukasza dochodzi do podpisania umowy z miastem, dzięki czemu Klub otrzymuje dofinansowanie z którego zakupuje sprzęt (tarcze, worki, „łapki” trenerskie, hogo).

Na przestrzeni całego sezonu bierzemy udział w 17 turniejach, zdobywając łącznie aż 55 medali ! Do największych sukcesów możemy zaliczyć historyczne osiągnięcie- 3 Miejsce DRUŻYNOWO w turnieju Mini Challenger Chrząstowice wywalczonym przez 9-osobową kadrę która na podium stawała aż 14 razy! A także pierwszy medal w kategorii senior (Sebastian Jankowski), 3 złote medale 10-letniego Franciszka Zawadzkiego, czy też 4 miejsce w Mistrzostwach Polski Aleksandra Będor (obaj osiągali swoje sukcesy w konkurencji kata).

Rok 2018 kończymy 4 zgrupowaniem na którym poza naszym przyjacielem Sensei Pawłem, gości Senpai Kacper ( brązowy medalista mistrzostw Polski MMA). W tym wydarzeniu wzięły udział aż 44 osoby, a w kolejnych liczba uczestników przekroczyła 55 osób! Ostatnie czerwcowe zgrupowanie połączone z II turniejem NINTAI WARRIORS CUP – który po raz pierwszy w historii przyjął formułę międzyklubową było wyjątkowym wydarzeniem. Turniej przyciągnął ponad 50 uczestników reprezentujących trzy organizacje (WKO, KWF, WKB). Gośćmi na zgrupowaniach byli Sensei Krzysztof R. Kopciowski (Wielicki Klub Karate Kyokushinkai) wraz ze swoimi podopiecznymi, oraz Sensei Paweł Papoń z rodziną, Sensei Mateusz Golomb (członek Mistrzowskiej drużyny Kata). Jak na każdym zgrupowaniu nie zabrakło elementów świetnej zabawy i integracji oraz wartościowych treningów przeprowadzonych przez naszych gości.

Na tradycyjnym zakończeniu sezonu po raz pierwszy w historii zostaje nadany tytuł przyjaciela Klubu który otrzymuje Justyna Rygiel.

Na przełomie czerwca i lipca bierzemy udział w prestiżowym Letnim Obozie Karate który gromadzi 260 uczestników i 19 trenerów z rożnych klubów.  Organizatorem jest nasz Branch Wojciech Radziewicz. Ośmioro z naszych podopiecznych uzyskuje wyższy stopień, dzięki czemu w klubie mamy już 10 osób z niebieskim pasem.

Sezon 2019-2020

Trzeci sezon w historii Klubu rozpoczęliśmy 2 września 2019. Działania promocyjne które Klub prowadził w czasie trwania wakacji – udział w Święcie Miasta Głowna oraz cyklu weekendowych spotkań – „rodzinnej re-kreacji” przynoszą wymierne skutki. Na treningi we wrześniu zaczynają przychodzić nowe osoby – zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe.

Nowością w tym sezonie – jest wprowadzenie piątkowych treningów kadry zawodniczej – rozszerzenie elementów kumite oraz staranne przygotowanie przez Sensei Łukasza treningów wytrzymałościowych, technicznych oraz siłowych – powoduje iż decydujemy się na udział w najbardziej prestiżowych zawodach skupiających najlepszych zawodników – Mistrzostwach Polski.  

Od tego sezonu – spotykamy się na treningach już 5 razy w tygodniu. Z uwagi na nieznośny hałas panujący na Hali Sportowej – treningi we wtorki i czwartki odbywają się w nowym miejscu –Żłobku Miejskim.

Po raz pierwszy w historii Sensei Łukasz zostaje zaproszony jako gość specjalny na seminarium do Wielickiego klubu Karate Kyokushin (18-20.10). Sensei Łukasz dzieli się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem z podopiecznymi zaprzyjaźnionego klubu a treningi prowadzone na świeżym powietrzu, połączone z obcowaniem w przepięknych okolicznościach przyrody pozostawiają niesamowite wrażenia.

Coraz chętniej klubowicze biorą udział w zgrupowaniach organizowanych w zaprzyjaźnionych klubach – na 79 zgrupowanie ASW jedzie aż 10 osób z naszego klubu. Na zgrupowaniu tym klubowicze chłonęli wiedzę od 8 instruktorów z czarnym pasem.

Czujemy się coraz pewniej, przełamujemy swój strach i chętnie sprawdzamy swoje umiejętności w walkach „kumite” –już w listopadzie jedziemy na Otwarte Randori do Józefowa.

Październik i listopad to intensywny okres pod względem udziału kadry oraz pierwszych śmiałków w zawodach. Bierzemy udział w 5 imprezach – i wracamy aż z 19-stoma medalami !

Jak co roku tradycji stało się zadość i na przełomie listopada i grudnia Sensei Łukasz zorganizował kolejne – 7 Zgrupowanie szkoleniowe Nintai, brało w nim udział aż 53 osoby. Tym razem Sensei zaprosił zupełnie nowych gości i po raz pierwszy klubowicze mogli trenować pod okiem Sensei Iwony Lewandowskiej (1 DAN) z Góry Kalwarii oraz Sensei Daniela Pakuła (3 DAN) z Malanowa. Dla młodzieży było to pierwsze tak intensywne Zgrupowanie obfitujące w bardzo mocne i wymagające treningi.

Dokładnie w Mikołajki 6.12 odbywa się kolejny egzamin na wyższe stopnie KYU. Pierwszy raz egzamin prowadziła Sensei Aleksandra Bukowa – a wydarzenie to zgromadziło rekordową ilość – 47 śmiałków – którzy zechcieli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Od tego momentu w Klubie mamy 4 osoby posiadające stopień 7 KYU. W Klubie robi się „kolorowo” – mamy 13 osób  z niebieskim pasem i łącznie 54 osoby posiadające stopień KYU.

Koniec roku 2019 przynosi nam zakończenie projektu dofinansowania oraz przeniesienie siedziby klubu do Głowna. Klub posiada obecnie ponad 80 członków!

Rok 2020 przyniósł zmianę siedziby Klubu oraz współpracę z Fundacją Sportowcy Dzieciom. Dzięki tym działaniom Klub może korzystać z funduszy zgromadzonych przy okazji corocznego rozliczania 1% podatku.

Styczeń i luty poświęciliśmy na doszkalanie. Wzięliśmy udział w Seminarium z gośćmi z Japonii ! Na zimowym seminarium w Grodzisku Mazowieckim ćwiczyliśmy pod okiem Shihan Kumiko Sunokawa oraz Sensei Emi Shoguchi. Pierwszy raz w historii bierzemy udział w Randorii organizowanym przez warszawski klub Ashihara. Międzyklubowe sparingi tak nam się spodobały że tydzień później jedziemy na kolejne do Radomska. Jest to świetna okazja do sprawdzenia swoich możliwości na macie, a co za tym idzie wyciągnięcia wniosków- jakie umiejętności należy szlifować, aby wygrywać na turniejach. Po raz 8 spotykamy się na Seminarium Szkoleniowym organizowanym przez nasz klub w Rogowie, goście z ASW nie zawiedli, a trening specjalny poprowadzili sensei Adrianna i Marcel Niemczyk  z zaprzyjaźnionego klubu ARI. Luty to miesiąc podpisania umowy dotacyjnej z Gminą Miasta Głowno. Tym razem otrzymujemy 6000 zł, inwestujemy w bezpieczeństwo ćwiczących. Kupujemy kaski, tarcze oraz ochraniacze tułowia -Hogo. Dzięki temu już najmłodsze dzieci bez obaw uczestniczą w treningach kumite (walka). Dzięki anonimowemu darczyńcy w kupujemy specjalną matę tatami, która zdecydowanie poprawia komfort ćwiczących.

W marcu sensei Łukasz doszkala się na seminarium czarnych pasów w Dojo Stara Wieś, a troje podopiecznych bierze udział w Mistrzostwach Makroregionu w Nowym Tomyślu. Zdobywamy podwójne wicemistrzostwo Makroregionu !

11.03 odbywa się niezwykle wyczerpujący, trzygodzinny egzamin na wyższe stopnie KYU. Od dziś mamy pierwsze 3 żółte pasy w Klubie.

Radość treningów i współzawodnictwa na turniejach nie trwa długo – w marcu trwająca na całym świecie pandemia COVID wymusza lockdown – jesteśmy zmuszeni przerwać treningi w trybie stacjonarnym. Sensei Łukasz nie zamierza się poddać – i bezzwłocznie od 14 marca prowadzi treningi online. W takim trybie działamy aż do końca maja.  

Czerwiec to miesiąc treningów na świeżym powietrzu, zakończony corocznym ogniskiem, gromadzącym klubowiczów i sympatyków klubu na działce u Sensei Łukasza.

Czworo śmiałków wraz z Sensei bierze udział w Obozie letnim w Jastrzębiej Górze, a lipiec kończymy udziałem w pierwszym zgrupowaniu organizowanym przez klub ARI – w Gliczarowie. Wiele fantastycznych treningów z mistrzem w Kata (układy) sensei Mateuszem Golombem pogłębia naszą wiedze w tej tematyce, a marsz na Morskie Oko – męczy nasze mięśnie. Wejście i zejście w rekordowym tempie daje mnóstwo satysfakcji i pozostanie na długo w naszej pamięci.

Sierpień to zdecydowanie miesiąc Sensei Łukasza – który na trzydniowym obozie letnim PFKS w Dojo Stara Wieś – po ekstremalnie męczącym, dwudniowym egzaminie zdobywa drugi stopień mistrzowski NIDAN ! Duma rozpiera wszystkich klubowiczów.

Sezon 2020-2021

Wrzesień to powrót na sale !!! Cieszymy się że znów możemy ćwiczyć razem i doceniamy to ogromnie! Nie zabrakło okazji do świętowania. Klubowa integracja, połączona z urodzinami Sensei i świętowaniem zdobycia mistrzowskiego tytułu 2DAN, zgromadziła w miejscowej pizzerii aż 70 sympatyków klubu ! To przerosło nasze oczekiwanie i niesamowicie ucieszyło !

„Pandemiczny” czas niestety drastycznie zmniejszył ilość organizowanych turnieji, mimo to w całym 2020 roku udaje nam się zdobyć oprócz nowych doświadczeń – 15 medali ! Wszystko to na świetnie zorganizowanych matach w Katowicach, Turku, Kole ! Czekamy na możliwość dalszego sprawdzania się na konkursach, a zdobywcom gratulujemy!

Mamy nadzieję że w przyszłym roku uda nam się powrócić do organizacji trzech zgrupowań w sezonie i wrócimy do normalności! A rok 2020 kończymy dziewiątym już egzaminem klubowym, na którym o wyższe stopnie KYU walczyło 50 śmiałków.

Rok 2021 nie przynosi zmiany jeśli chodzi o obostrzenia, ale dzięki przynależności do Polskiego Związku Karate nasz Klub może nadal (z bardzo krótką przerwą w okresie świąt wielkanocnych) prowadzić zajęcia. Fakt ten zaprocentował na turniejach gdy tylko pierwsze z nich zaczęły się organizować – przed turniejami „stacjonarnymi” mieliśmy okazję wziąć udział w pucharze świata Kata organizowanym Online. 

Już pod koniec kwietnia wznowiliśmy starty w turniejach (Mistrzostwa Wielkopolski) oraz przeprowadziliśmy 10 klubowy egzamin w którym uczestniczyło niemal 40 osób. Maj i czerwiec okazał się pod wieloma względami były rewelacyjne. Senpai Justyna Rygiel zdała na zielony pas, a jeden z większych sukcesów w Historii Klubu odniósł Olek który w Mistrzostwach PFKS zdobył brąz w Kata i złoto w Kumite zostając jednocześnie najlepszym zawodnikiem turnieju! Starty zakończyliśmy wspaniałym turniejem przyjaźni międzyklubowej czyli ARI CUP w którym startowali również nasi panowie z kategorii Masters. Łukasz Szulc zdobył złoto wygrywając dwie walki, Sławek i Sebastian również dobyli medale, walcząc do samego końca.

Jak co roku sezon zakończyliśmy klubowym piknikiem z kiełbaskami i dmuchaną zjeżdżalnią, a niedługo później ruszyliśmy po raz 4 na obóz letni nad Polskie Morze.

Sezon 2021-2022
Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu po raz pierwszy członek naszego klubu (Sławek) wraz z Sensei uczestniczył w międzynarodowym seminarium szkoleniowym (Kielce). Niezwykle wyczerpujący i trudny sezon w którym po raz pierwszy zetknęliśmy się z efektami związanymi z przedłużającym się stanem zagrożenia epidemicznego. Znaczący spadek ambicji sportowych szczególnie wśród dzieci oraz radosna lecz pochłaniająca czas nowina narodzin syna Sensei Łukasza sprawiły że w całym sezonie zdobywamy jedynie 17 medali odwiedzając najmniejszą liczbę turniejów w historii (5 turniejów z medalami). Pierwszym z wyjazdów były kwalifikacje do ME gdzie Olek zajął dwa 3 miejsca ale nie pozwoliło to na zdobycie wymarzonej kwalifikacji. Jeszcze we Wrześniu odwiedziliśmy 2 Zgrupowanie klubu Ari a 23 Października Sensei Łukasz wraz z Klarą uczestniczyli w treningu z okazji 40-lecia drogi Karate Shihan Dariusza z Turku. Do końca roku udało się jeszcze przeprowadzić egzamin i wziąć udział w jednym turnieju. W styczniu narodził się Jan (Syn Sensei Łukasza), obowiązki opiekuńcze sprawiły że do rywalizacji na matach wróciliśmy dopiero w Marcu. A do końca sezonu udało się przeprowadzić niewielki egzamin cząstkowy i wziąć udział w jednym turnieju.

Tradycyjnie sezon zakończyliśmy piknikiem rodzinnym (największym jak do tej pory)

Sezon 2022-2023
Czas wolny od zajęć (wakacje) wykorzystaliśmy na rozwieszenie dwóch banerów oraz promocję zajęć na pokazie z okazji święta Miasta Głowno i zakończeniu wakacji w miejscowości Krępa. W tym czacie Sensei Łukasz starał się promować aktywność sportową w nieco inny sposób (zdobywając kolejne szczyty z Korony Gór Polski) Na zaproszenie Pań z Biblioteki w Bielawach postanowiliśmy otworzyć również sekcję w tej miejscowości co idealnie wpisywało się w próbę przeciwstawienia się znaczącemu spadkowi ambicji sportowej dzieci. Wrzesień przyniósł wyjazd na ostatnie Zgrupowanie ASW Papoń Team (później nastąpił rozpad klubu i otwarcie klubu Torii). Promocja, otwarcie nowej sekcji w Bielawach zaowocowały tym że pierwszy raz w Historii klubu liczba ćwiczących osiągnęła 100. W październiku Sensei Łukasz wszedł na ostatni, 28 szczyt (Rysy) z Korony Gór Polski tym samy stając się jej zdobywcą. Sportowe wyzwania Sensei Łukasza oraz bardzo ambitna grupa ćwiczących z Bielaw stały się przyczyną jednego z większych sukcesów jeśli chodzi o liczbę medali, a na pewno pobiliśmy wszelkie rekordy jeśli chodzi o udział liczby wyjazdów do zdobytych medali ponieważ biorąc udział w 7 turniejach zdobyliśmy 43 medale!
W Listopadzie klub zorganizował zgrupowanie szkoleniowe a w grudniu egzamin na którym gościem specjalnym/egzaminatorem (po raz ostatni) był Sensei Paweł Papoń 3Dan (serdecznie dziękujemy za odwiedziny). Nowy rok to seminarium w Opolu i gościnne odwiedziny na Egzaminie w Tarnowie Opolskim. Kwiecień przyniósł kolejne zgrupowanie z niezastąpionym Sensei Krzysztof Kopciowski z Wieliczki oraz Sensei Michał Błach z Radomska (po raz pierwszy u nas) gościem na tym wydarzeniu był również mistrz Kung Fu Pan Jerzy. Od kwietnia zaczęliśmy marsz po rekord w ilości medali pierwszy wyjazd to 7 krążków, kumulacja nastąpiła 13 maja gdzie jednocześnie uczestniczyliśmy w 2 turniejach zdobywając łącznie 13 medali jednego dnia! (9 w Malanowie i 4 w Boguszów Gorce) a tydzień później w Stawiszynie zdobyliśmy 15 medali!
Do końca sezonu odwiedziliśmy jeszcze Sensei Krzysztofa (Wieliczka) jako goście na jego zgrupowaniu, przeprowadziliśmy egzamin oraz wzięliśmy udział w jeszcze jednym turnieju. W tym sezonie również realizujemy dofinansowanie z Miasta Głowno a także (w wakacje) realizujemy treningi w ramach programu Klub (dofinansowanie z ministerstwa sportu).
Wyjątkowo nie udaje nam się zorganizować zakończenia sezonu ale po rocznej przerwie udało się wyjechać na obóz letni (dołączając do ARI Klub Karate).

Sezon 2023-2024
Sezon rozpoczęliśmy ze znacznie mniejszą liczbą ćwiczących (kolejna oznaka zmniejszonych ambicji sportowych dzieci) ale z myślą o chęci większej liczby wyjazdów na turnieje. Do końca 2023 roku udało się wziąć udział w 7 turniejach zdobywając 21 medali (co ciekawe wyłącznie w Kumite które kiedyś było nasza piętą achillesową) w tym jeden z większych sukcesów w historii klubu czyli brązowy medal Julii Białek na Pucharze Polski . Poza sportowymi sukcesami na macie udało nam się zorganizować kolejne już 11 zgrupowanie którego gościem głównym był Sensie Dawid Kowol – Gliwice (na co dzień TKS Tarnowskie Góry) (pierwszy raz u nas), otworzyliśmy również kolejną grupę treningową (Dąbrówka Duża) oraz zorganizowaliśmy 15 egzamin na którym do grona zielonych pasów dołączyły dziewczyny które ćwiczą z nami od samego początku (Klara, Julia i Nina). W listopadzie i grudniu sprawdzaliśmy również salę w SP1 ale nie przypadła nam do gustu i postanowiliśmy wrócić do SP2.