Pasy w Karate

Idea kolorowych pasów pochodzi z judo. Opracował ją Kano Jigoro. Ojciec japońskiego karate Gichin Funa-koshi zaadoptował ją do karate, wprowadzając jednak pewne zmiany – miejsce subiektywnej oceny ucznia przez nauczyciela zajął egzamin.

Początkowo były tylko białe, brązowe i czarne pasy, jednak z czasem dodano nowe kolory lepiej obrazujące stopień zaawansowania ucznia.

Zdobywanie kolejnych pasów to swego rodzaju podróż – tyle symboliczna co realna. Każdy etap to nowe zadania i pytania, to zdolność rozumienia prawdy, panowanie nad samym sobą, siła i mądrość. Im jest się na tej drodze dalej, tym większe pragnienie by codzienny trening pogłębić lekturą, medytacją spotkaniem z ludźmi.

W pewnym momencie w Europie wprowadzono regulację zdawania na stopnie przez dzieci do 14. roku życia. Chodziło o to, że dzieci za szybko zdobywały wysokie stopnie. Uznano, że dzieciak może zdobyć maksymalnie 5 kyu (żółty pas z zielonym pagonem). Wprowadzono stopnie junior kyu, czyli dziecko pierwszy egzamin zdaje na 10.1 junior kyu później 10.2, 10.3 i dopiero 9.1 i tak dalej. Chciwi egzaminatorzy szybko zauważyli spory zysk, podnieśli kilkakrotnie cenę egzaminów, efektem tego jest chociażby Bułgaria, Rumunia, Węgry i inne kraje, gdzie dziecko, które ma 8 lat – trenuje od dwóch lat chodzi z brązowym pasem oznaczonym 2.3 junior kyu! Kompletna paranoja, niewspółmierna z umiejętnościami takiego malucha, dla którego karate powinno być jeszcze zabawą i rekreacją…

PAS BIAŁY

PAS POMARAŃCZOWY

PAS NIEBIESKI

PAS ŻÓŁTY

PAS ZIELONY

PAS BRĄZOWY

PAS CZARNY

Materiał pochodzi ze strony Akademii Sztuk Walki Tarnów Opolski – Zdzieszowice