O nas

Nintai
Nintai    
      Klub Karate Kyokushin Nintai to stowarzyszenie które w Głownie działa od 2017 roku, głównym trenerem oraz prezesem jest Sensei Łukasz Buhl który swoją przygodę z Karate rozpoczął przed 20 laty

        Sensei prowadził przez wiele lat zajęcia w sekcji Akademii Sztuk Walki Tarnów Opolski – Zdzieszowice gdzie rozpoczynał swoją przygodę z tym sportem. Zaangażowanie i z roku na rok coraz większe doświadczenie trenerskie procentują. Tylko w roku 2016 zawodnicy Akademii w której Sensei był jednym z trenerów zdobyli 49medali na turniejach różnej rangi, począwszy od regionalnych mistrzostw województwa po międzynarodowe turnieje z udziałem wielu zawodników zza granicy. Od powstania naszego Klubu do pierwszych sukcesów nie trzeba było długo czekać, już w sezonie 2018-19 zawodnicy z Głowna zdobyli 55 medali co odbiło się szerokim echem w mediach i przyniosło duży wzrost osób ćwiczących. Sensei Łukasz to nie tylko kwalifikowany instruktor sportu ale także wychowawca na obozach Karate, a także wieloletni wolontariusz w świetlicy socjoterapeutycznej gdzie pracował z dziećmi i młodzieżą. Wszystko to sprawia że kontakt z ćwiczącymi jest bardzo dobry a prowadzone zajęcia stoją na wysokim poziomie.

        W 2017 roku z uwagi na przeprowadzkę Sensei Łukasz Buhl postanowił otworzyć własny klub Karate aby móc kontynuować trenerską ścieżkę i szkolić kolejnych adeptów tej wspaniałej dyscypliny. Wybór miejsca otwarcia nowej sekcji Karate Kyokushin po wielu analizach padł na Głowno. Natomiast wybór nazwy był naturalną konsekwencją filozofii jaką wyznaje Sensei Łukasz „Posadź drzewo i poczekaj aż wyrośnie” czyli dla osiągnięcia określonego celu niezbędna jest odpowiednia wytrwałość i cierpliwość w dążeniu do tego co chcemy osiągnąć. Przybliżymy Państwu nieco znaczenie nazwy:

 

        Wszystkie z wymienionych cech są bardzo ważne podczas treningów ale też w życiu codziennym. Uczęszczając na zajęcia Karate wypracowujesz wytrzymałość nie tylko w aspekcie fizycznym ciała, ale z czasem także psychicznym. Aby osiągnąć określony cel musisz nauczyć się być cierpliwym, Karate to dyscyplina w której na efekty treningu potrzeba czasu, jedni potrzebują na opanowanie technik więcej inni mniej ale wszyscy uczą się w ten sposób cierpliwości. Samozaparcie to ważna cecha, nigdy nie wolno się poddawać w dążeniu do wyznaczonego celu i tego właśnie uczymy. Chęć zdobywania kolejnych stopni, poznawania i doskonalenia kolejnych technik i nieustępliwość w dążeniu do ich poznania to właśnie samozaparcie.

        Ci którzy wytrwają najdłużej będąc wytrzymałymi, cierpliwymi uczniami pełnymi samozaparcia i zaangażowania w treningi zyskują najwięcej zarówno w tym sporcie jak i w życiu codziennym. Wytrwałość to cecha mistrzów, każdy mistrz był kiedyś uczniem który po prostu się nie poddał, był wytrwały i wykazał się cierpliwością i samozaparciem oraz zaangażowaniem w treningi.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w treningach

 

 

Nintai

Kanji (znak japoński)

Znaczenie znaków kanji

wytrwać, być cierpliwym

wytrzymywać, znosić

Znaczenie słowa Nintai

  • Wytrwałość
  • Wytrzymałość
  • Cierpliwość
  • Samozaparcie

 

 

Osu no Seishin

        Jest takie japońskie powiedzenie Ichi no ue ni san nen. Tłumaczone jako „trzy lata na skale”. To powiedzenie symbolizuje wytrwałość, którą powinniśmy się odznaczać przez cały czas. Jest to jedna z najważniejszych filozofii w Kyokushin. Sosai powtarzał, że dla karateka to powiedzenie powinno brzmieć Sekijo ju nen, czyli ‘dziesięć lat na skale’. Jeśli przeciętny człowiek musi wytrwać przez trzy lata karateka powinien z łatwością wytrwać dziesięć.

        Kyokushin jest sztuką, która oferuje nam krótko- i długoterminowe cele. W końcu jednak zdajemy sobie sprawę, że ważniejszy od kopnięć, uderzeń i kata jest duch w sercach karateka. Uczy ich jak z wytrwałością i dojrzałością stawić czoła wyzwaniom dnia codziennego. Pierwszą oznaką kultywacji ducha wytrwałości ma miejsce wtedy, kiedy nowoprzybyły uczeń porzuca podejście ‘po co się męczyć’ i zanim się podda podejmuje ze sobą walkę. Zrobi jeszcze jedną pompkę, jeszcze jeden przysiad. Począwszy od takiego skromnego początku jego pragnienia stają się coraz większe. Zaczyna traktować karate jako poważne wyzwanie, z którego może się wiele nauczyć o życiu. Jeden usiłuje zrozumieć kata i sens, jaki w sobie niesie, inny staje do trudnego kumite i uczy się że małe guzy czy siniaki są tak na prawdę rzeczą mało istotną biorąc pod uwagę fakt że stawką jest pokonanie samego siebie. Kumite w wielu sztukach walki nie ma nic wspólnego z rzeczywistością albo wcale nie istnieje. Kumite jest bardzo istotną rzeczą w treningu karateka. Jak miałby prawidłowo reagować jeżeli nie był by do tego przygotowany. Jak człowiek może wtedy docenić swoją odporność. Mądrym doświadczeniem może się okazać sytuacja, w której uderzasz swojego przeciwnika z przekonaniem, że jest to kończący cios a on dalej stoi na nogach z szerokim uśmiechem na twarzy. Jak ktoś może myśleć że wyjdzie cało z poważnej konfrontacji bez prawdziwego kumite. Najlepsze ostrze jest wytwarzane w najgorętszym ogniu.

        Siła charakteru rozwija się dzięki ciężkim treningom i jest znana jako Osu No Seishin. Słowo osu pochodzi od oshi shinobu, co oznacza ‘ Wytrwanie pod naciskiem’. Odnosi się to do naszej woli w dążeniu do granic wytrwałości, aby przetrwać każdy rodzaj napięcia. W jego najgłębszym znaczeniu słowo to staje się wieloznaczne- osobista , usilna prośba do duszy aby stanąć do walki i przezwyciężyć słabostki ludzkiego ciała które są wszystkim tak dobrze znane.

Pliki do pobrania

Każda zainteresowana osoba uczestnictwem w zajęciach
Karate Kyokushin w Klubie Nintai jest zobowiązana do
zapoznania się z dokumentami zamieszczonymi poniżej.