10 Egzamin – relacja

10! „Jubileuszowy” ? egzamin na wyższe stopnie uczniowskie Kyu odbył się w naszym Klubie 28 Kwietnia 2021.

W roli egzaminatora prowadzącego – piąty raz w historii naszego klubu – pojawił się Sensei Paweł Papoń 3 Dan (Akademia Sztuk Walki Papoń Team), wsparciem i uzupełnieniem składu komisji egzaminacyjnej byli Sensei Łukasz Buhl oraz Senpai Zygmunt Pietruszka (również ASW Papoń Team). W egzaminie – jako forma przygotowania do swoich egzaminów – brali również udział podopieczni Sensei Pawła, Senpai Jakub Mytych oraz Senpai Arkadiusz Małachowski za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Niezmiernie miło było powitać Sensei Pawła w roli egzaminatora tym bardziej że przeprowadzał on pierwszy w historii egzamin w naszym klubie, niemal dokładnie 4 lata temu (24.04.2017), tym większa radość z faktu że mógł przeprowadzić 10.

Kilka danych statystycznych ? Do egzaminu przystąpiło 38 podopiecznych naszego Klubu piętnaście osób zdawało swój pierwszy lud drugi egzamin,  jedenaście to osoby zdające na 9Kyu (lub 9.1 9.2), trzy osoby 8Kyu (lub 8.2), pozostali to osoby zdające na stopnie 7 oraz 6 Kyu (w tym 4 żółte pasy). Najmłodszym zdającym był Maciej Żak

który miesiąc przed egzaminem obchodził swoje 4 urodziny, a dokładnie w dniu egzaminu swoje 15 urodziny obchodził Fabian Vogel który na koniec już po zdaniu egzaminu usłyszał od wszystkich gromkie sto lat. Najmłodsi wykonali około 250 technik a osoby zdające na najwyższe stopnie ponad 1000. Sensei Łukasz przechodząc pomiędzy zdającymi w trakcie egzaminu zrobił 2234 kroki ?

Egzamin podzielony na części składał się z kilku ważnych pod względem oceny elementów, techniki ręczne, techniki nożne, gibkość, siła, ido geiko, oraz walki. Oczywiście w zależności od stopnia składowe do oceny całokształtu egzaminu były różne.

Całość trwała 3 godziny i 5 minut, najmłodsi zakończyli egzamin po około 50 minutach pozostali w zależności od stopnia. Osoby zdające na najwyższe Kyu kończyły niezwykle wyczerpujący egzamin dziesięcioma walkami i choć niektórzy dosłownie już płakali to nikt się nie poddał! Wielkie gratulacje dla wszystkich którzy zdali.

Z pośród wszystkich zdających jedna osoba zrobiła na komisji egzaminacyjnej na tyle duże wrażenie że postanowiliśmy ją wyróżnić przy gratulacjach zdanego egzaminu, była nią Joanna Kołaczyńska

(mama 2 naszych podopiecznych) zdająca na niebieski pas, wielkie gratulacje!

Na drugim biegunie były osoby którym całość nie poszła aż tak dobrze i albo musiały opuścić salę albo wykazać się ogromnym samozaparciem i wolą walki zmagając się z „jumpingiem” niemniej jednak poziom zdających był dobry lub bardzo dobry z czego się bardzo cieszymy bo przerwy w prowadzeniu zajęć spowodowane obostrzeniami nie ułatwiają przygotowań czy to do egzaminu czy do zawodów.

Gdy emocje już opadły, a zakwasy po ciężkim wysiłku powoli zaczynają odpuszczać zachęcamy wszystkich do obejrzenia zdjęć z egzaminu TUTAJ, tym bardziej że pogoda na weekend majowy nie zachęca do wyjścia 🙂 teraz pozostaje już tylko oczekiwać na certyfikat (+- dwa miesiące), kupować pasy i doszywać belki (o czym więcej tutaj).

Jeszcze raz wielkie gratulacje OSU!
Sensei Łukasz Buhl 2 Dan